Na bolesti chrbta sa najviac sťažujú ženy okolo veku 45 rokov a seniori. Uvoľniť napätie svalstva pomôže geotermálna voda a vhodne zvolená masáž
29. 09. 2016 - redakcia
S bolesťami chrbta sa počas života stretne takmer každý človek. Zo štatistík vyplýva, že najviac sa začínajú ozývať okolo veku 45 rokov a pretrvávajú do staroby. Podľa vedeckej štúdie má skutočne zdravú chrbticu ale len jeden človek zo sto. Prečo nás chrbát bolí, má niekoľko príčin. Predísť im ale nie je nemožné. Vhodnou preventívnou aj ozdravnou metódou je napríklad plávanie, pobyt v geotermálnej vode alebo vybrané masáže.
Bolesť chrbta je druhou najčastejšou príčinou pracovnej neschopnosti
Boľavý chrbát patrí k najrozšírenejším zdravotným problémom na Slovensku, s ktorými sa podľa údajov štatistického úradu stretáva 19 % mužov a 25 žien v produktívnom veku. Najviac pritom trápi obyvateľov vo veku okolo 45 rokov, kedy sa s nimi stretlo zhruba 90 % z nich. Podľa štúdie Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe má totiž skutočne zdravú chrbticu len jeden človek zo sto. Bolesti chrbta ale poznajú aj v ďalších vyspelých krajinách, pre ktoré je táto komplikácia typická. A sú to práve obyvatelia s nesprávnymi návykmi, ktorí si vytvárajú problém. Podľa portálu bezpecnostprace.info sa dokonca špekuluje, že bolesti bedrovej chrbtice by v roku 2017 mohli pribudnúť na zoznam chorôb spôsobených povolaním. Podľa údajov Ústavu zdravotníckych informácií a štatistík totiž tvoria po zápaloch horných ciest dýchacích druhú najčastejšiu príčinu pracovných neshopností, a to z 28,4 %. Tie si vybavujú najmä ľudia s manuálnym povolaním, napríklad šoféri nákladných vozidiel, murári a sťahováci, patria medzi nich ale aj ľudia pracujúci v zdravotníctve.
Na bolesti chrbta je účinné plávanie a perličková kúpeľ
Pri bolestiach chrbta je osvedčeným pomocníkom plávanie. Pri ňom sa pretiahnu svaly, spevní telo a posilní dýchanie. Ideálnym plaveckým štýlom pri bolestiach chrbta je znak. Ten je šetrný k celkovému chrbtovému svalstvu, kĺbom aj chrbtici. Variantom je aj kraul, ktorý je ale vhodnejší pri problémoch s krčnom chrbticou, v prípade bedrových problémov by ste sa mu radšej mali vyhnúť, pretože príliš zaťažuje spodnú časť chrbtice. „Pri bolestiach chrbtice je dôležitý aj správny výber bazénu. Uvoľniť stuhnuté svaly pomáhajú kúpele, ktorých súčasťou sú regeneračné masáže, vodné trysky či vírivka. Podstatná je aj teplota vody, ktorá, aby dostatočne prehriala chrbát, by sa mala pohybovať nad 30° C,“ radí Petr Pavlacký, riaditeľ Aqualandu Moravia, ktorý disponuje 12 bazénmi na športové aj relaxačné účely. Pri plávaní je dôležitá pravidelnosť zhruba dvakrát do týždňa. Začiatočníkom sa odporúča plávať intenzívne 50 až 100 metrov. Celkovo by plávanie nemalo presiahnuť 30 minút. Skúsenejší plavci by mali plávať nanajvýš 40 minút vkuse. Po skončení pobytu v bazéne sa nezabudnite venovať regenerácii tela, napríklad v saune či pare.
Školákov bolí chrbát kvôli ťažkej aktovke, seniorov kvôli chorobám
Bolesť chrbta však nie je výsadou len dospelých, u ktorých býva na vine spravidla zvýšená fyzická námaha svalov, životný štýl, sedavé zamestnanie, nesprávny spôsob sedenia, za ktorým je často nevhodne zvolená stolička či výška stolu, vadné držanie tela alebo nevyhovujúci matrac postele. Boľavý chrbát často trápi aj deti. Štúdia zverejnená v časopise Archives of Disease in Childhood totiž zistila, že školáci vo veku 12-17 rokov, ktorí na chrbáte nosia ťažkú aktovku, si až o 50 % sťažujú na boľavý chrbát. S bolesťami prichádzajú aj tehotné ženy a seniori. U ľudí vyššieho veku bývajú často spojené s niektorými typmi chorôb, napríklad Alzheimrovou alebo Parkinsovou chorobou, prípadne koronárnymi alebo pľúcnymi ochoreniami. „V zimnej prevádzke u nás funguje vonkajší geotermálny bazén, ktorý čerpá vodu z vrtu teploty 46 stupňov a nachádza sa v hĺbke 1,3 km. Tento bazén tak má teplotu až 35° C a obsahuje vysoký podiel sirovodíku a minerálnych látok, ktoré majú blahodárny vplyv na mnoho cievnych, kĺbnych, reumatických a ďaľších ochorení,“ uvádza Petr Pavlacký. Pre deti sú k dispozícii dva bazény, ktoré majú vodu prispôsobenú citlivej detskej pokožke. Od jesene sa môžu ratolesti zapojiť do programu Detského nedelného saunovania.
Masáž odblokuje boľavé body na chrbte
Práve wellness procedúry a masáže sú ďalším osvedčeným spôsobom, ako zahnať bolesti. Uvoľňujú totiž napäté svaly, prekrvujú ich, regenerujú a v neposlednom rade pôsobia priaznivo aj na psychiku. Nie každá masáž má ale liečívé účinky. Aj tu platí, že nevhodne zvolená procedúra môže mať negatívne zdravotné následky, prípadne prinesie len krátkodobú úľavu. „Na odstránenie bolesti a zotavenie chrbtového svalstva sa využíva Spesina klasická masáž. Populárna je dnes aj Tellusina masáž lávovými kameňmi, ktoré vibráciou a teplom uvoľnia stuhnuté svaly a boľavú chrbticu. Terapeutické účinky tejto masáže spočívajú v uvoľnení blokácie dôležitých bodov na chrbtici,“ vysvetlil vysvětlil Petr Pavlacký. Masáže fungujú skôr ako prevencia, ale pri vážnejších zdravotných problémoch môžu byť vhodným doplnkom farmakologickej alebo rehabilitačnej liečby. „Teraz sme pre záujemcov odštartovali wellness utorok, v rámci ktorého je návšteva saunového sveta výrazne lacnejšia,“ prezradil tip Petr Pavlacký. Práve Aqualand Moravia ponúka napríklad tradičnú fínsku saunu, príjemnú aróma kúpeľ, infrakabínu, biosaunu a ďaľšie špeciálne miestnosti s rôznou teplotou.