Ako sa pripraviť na novú chatársku sezónu? Skontrolujte stav chaty zvonka, nezabudnite na zabezpečenie
20. 04. 2020 - tengu
Ortuť teplomera sa pomaly dostáva k jarným teplotám a ľudia cez víkendy vyrážajú na chaty, aby si svoje druhé domovy pripravili na novú sezónu. Odzimovanie chaty pritom môže byť práca na celý víkend, niekedy aj na dva. Pripravili sme pre vás prehľad vecí, ktoré treba skontrolovať, ak sa po zimných mesiacoch na chatu vraciate. Dôležité je napríklad nevynechať zabezpečenie, pretože s chatármi sa na jar do rekreačných oblastí vracajú aj zlodeji.
Skontrolujte vonkajší stav chaty
Začať by sme mali kontrolou stavu strechy – či ju nezničil silnejší vietor, prípadne nepoškodili zvieratá. Ďalej by sme mali pokračovať kontrolou vodovodného potrubia a funkčnosti komína. Nie je nič nepríjemnejšie, ako keď si po celom dni strávenom upratovaním sadnete ku kozubu alebo kachliam a namiesto večernej pohody vám v zadymenej chate slzia oči.
Prečistite vzduch
Nezabudnite hneď po príchode otvoriť okná, ideálne na niekoľko hodín, aby sa chata poriadne vyvetrala. Ak máte chatu pri vode alebo je v nej aj bežne vyššia vlhkosť, nezabudnite pootvárať okná aj na pôjde alebo v pivnici. Dôležité je tiež skontrolovať, či chata nezačala plesnivieť. Podrobne prezrite podlahy, pozrite sa pod postele aj za chladničku, či sa tam nerozšírila pleseň alebo neusadil hmyz. Pri odchode potom nezabudnite všetky pivničné okienka zavrieť – aj keď sú malé, podľa policajtov to nebýva prekážka, aj cez ne by sa zlodeji mohli dostať do chaty.
Postarajte sa o efektívne vykurovanie
V skorých jarných mesiacoch je ešte nutné v chate kúriť. Najmä ak na chatu chodíte už počas marcových víkendov, môžu sa takéto pobyty predražiť práve pre nutnosť kúriť. Ak máte staré okná, ktorými uniká veľa energie, a nechcete ich meniť, zaujímavým úsporným opatrením môžu byť rolety. „Vonkajšie rolety zadržiavajú veľké množstvo tepla a z hľadiska vykurovania zaistia úsporu v rádoch desiatok percent. Naozaj je to výrazný rozdiel, keď si zakúrite večer a na noc zatiahnete rolety, druhý deň je potom v dome alebo chate aj o niekoľko stupňov teplejšie,“ opisuje Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa na tuzemskom trhu špecializuje na produkciu vonkajších roliet a vonkajších žalúzií. „Rolety navyše chránia okná pred silným dažďom, krúpami alebo silným vetrom,“ dodáva Přichystal.
Nezabudnite na zabezpečenie
Prvé jarné teploty samozrejme lákajú, aby sme sa pustili do záhradných prác, preto mnohí začínajú na chaty zvážať kosačky, krovinorezy a ďalšie náradie. Niektorí ľudia už na chaty sťahujú aj bicykle alebo kuchynské zariadenie. Podľa expertov práve toto obdobie, keď víkendy neprinášajú stabilné teploty a rekreanti sa na chaty nevracajú pravidelne, motivujú zlodejov obšmietať sa okolo našich druhých príbytkov.
Stále viac Slovákov preto investuje do kvalitného zabezpečenia, ktoré aktuálne nepredstavujú iba dobré zámky. „Vzhľadom na to, že pre čoraz viac ľudí sa chata stáva druhým domovom a majú v nej často uskladnené cenné veci, častejšie zabezpečujú svoje chaty kvalitnými dverami a garážovými bránami. Namiesto tradičných brán si navyše zaobstarávajú brány s automatickým ovládaním, ktoré sú špeciálne zabezpečené proti mechanickému otvoreniu,“ upozorňuje Petr Přichystal s tým, že dômyselné zabezpečenie v súčasnosti prinášajú aj predokenné rolety, pri ktorých sa dá nastaviť automatický čas spustenia a vytiahnutia, aj keď nie ste práve v chate. Ak zlodeji vidia striedavo vytiahnuté a stiahnuté žalúzie, nemôžu vedieť, či sú majitelia v chate alebo je chata prázdna.
Užitočné tipy odborníkov:
Čo urobiť? Pred odchodom z chaty sa vždy snažte mať uprataný dvor, v kvetináčoch zasadené kvety alebo napustené jazierko. To môže byť pre potenciálnych zlodejov signál, že na chatu pravidelne chodíte. Ak na chatu nebudete môcť istý časť zájsť, skúste poprosiť susedov, nech vám záhradku občas polejú.
Na čo si dať pozor? Nenechávajte na dvore žiadne náradie, lopaty, krompáče alebo hrable, môžu totiž poslúžiť zlodejom, aby sa ľahšie dostali do chaty.