Počasie pácha na chatách škody, ako sa brániť?
31. 05. 2016 - redakcia
Nepriaznivé zimné podmienky, ale aj výkyvy počasia zanechávajú na rekreačných objektoch každoročne citeľné škody. Navyše pritom trpia okrem iného strechy, ktoré musí množstvo chatárov v práve prebiehajúcom období nechať renovovať, či úplne zrekonštruovať. To si žiada nevyhnutnú investíciu, ktorá v mnohých prípadoch dosahuje až stotisícové hodnoty. Vysokým výdavkom a škodám je možné ale predísť preventívnymi opatreniami, medzi ktoré patrí aj poistenie.
Prvé pekné počasie láka chatárov a záhradkárov do prírody, kde majú svoje rekreačné objekty. Mnohých majiteľov môže ale zaskočiť nepríjemné prekvapenie v podobe poškodenej chaty dôsledkom nepriaznivého zimného počasia. Nebezpečenstvo predstavuje aj nasledujúce obdobie, keď najmä strechy ohrozuje vytrvalý dážď alebo slnečné žiarenie.
Tip č. 1 – Najodolnejší je trapézový plech v kombinácii s nátermi
Stabilitu ľahkých strešných konštrukcií, ktoré sú pre rekreačné a záhradkárske objekty typické, narušuje najmä ťarcha snehu a silné mrazy. Škody bývajú znateľné aj na strešných krytinách, ktorých povrch sa vplyvom posúvania snehu a dopadu zrážok obrusuje. Ten nie je uchránený ani na jar, keď na neho pôsobia výkyvy teplôt, silné UV žiarenie, ľadový dážď, krupobitie, búrky alebo nárazový vietor. V dôsledku dopadania silných zrážok vznikajú na povrchu krytiny praskliny či trhliny. Ostré slnko zas zapríčiňuje blednutie farieb. „Týmto škodám zabráni montáž strešných krytín z odolných materiálov, ako je napríklad populárny trapézový plech s novými náterovými systémami, ktorý je pre rekreačné objekty ideálny. Vlastný plech je za studena valcovaný, pričom je nanesená na obe strany vrstva zinku alebo hliníko-zinková vrstva, ktorá zabraňuje poškodeniu oceľového jadra a chráni tak strechu pred koróziou. Spoločne tak s vlastným náterovým systémom predlžuje životnosť striech a zachováva stálosť farby,” vysvetľuje Jaroslav Nikodým zo spoločnosti Borga, ktorá sa zaoberá výrobou a montážou ľahkých strešných krytín v privátnom a priemyslovom odvetví.
Tip č. 2 – Automatické rolety predlžujú životnosť okien a odradia zlodejov
Chatári a záhradkári musia na jar často riešiť aj poškodenie okien, predovšetkým okeníc, predokenných roliet a vonkajších žalúzií, ktoré v priebehu celého roka chránia okná pred nepriaznivým počasím, nárazovým dažďom a vetrom, krúpami či UV žiarením, a významne sa tak podieľajú na predlžení životnosti okien. Vplyvom vlhkosti však prichádzajú o svoju funkčnosť. Drevené okenice môžu začať hniť, kovové príslušenstvo narušuje korózie, v prípade vonkajších roliet a žalúzií tak bývajú škody aj na vodiacich lištách a koľajniciach. Nevyhnutná je preto kontrola plynulosti ich sťahovania a vyťahovania. „Aktuálnym trendom je inštalácia roliet s napojením na centrálny systém. V ňom je možné naprogramovať dobu automatického vytiahnutia a spustenia roliet v pravidelných intervaloch. Tým sa zabráni zarezaniu, či inému mechanickému poškodeniu líšt a koľajníc,” uviedol Lubomír Valenta zo spoločnosti Lomax, ktorá sa zaoberá výrobou predokenných roliet a žalúzií. Automatické spúšťanie roliet v kombinácii s automatickým rozsvietením a zhasínaním svetiel môže navyše odradiť potenciálnych zlodejov, ktorí tak nadobudnú dojem, že sa v chate nachádzajú majitelia.
Tip č. 3 – Spolupracujte so svojou poisťovňou
Na riziko poškodenia chát vplyvom počasia pamätajú aj poisťovne. Tie v zimnom období v rámci poistení rekreačných objektov najčastejšie riešia škody, ktoré spôsobuje snehová pokrývka. V letnom období sú najčastejšími problémami požiare, ktoré prevažne vznikajú zlyhaním ľudského faktora a nedbalosťou, ale aj povodne, ktoré spôsobujú škody nielen v exteriéri, ale aj interiéri chaty. Ďalším, čím ďalej rozšírenejším, rizikom sú zlodeji či vandali, ktorí si vyberajú práve tieto menej strážené objekty. Je preto dôležité dostatočne zabezpečiť svoju nehnuteľnosť a poistiť ju aj pre tieto prípady. Odmietnutie poistenia Vám hrozí len v dvoch prípadoch, a to v prípade umiestnenia chaty v povodňovej oblasti, ako aj vysokého počtu poistných udalostí na danej nehnuteľnosti. Pri objavení škody by ste však nemali váhať. Dôležitá je dokumentácia škôd, ale aj ich nahlásenie poisťovni, ktorá vyšle technika, aby celú situáciu posúdil.