Pohybové senzory, garážové brány alebo žalúzie – čo robiť s vybavením a časťami domu po výpadku elektrického prúdu?
09. 02. 2022 - tengu
V celom dome úplná tma alebo na podlahe v kuchyni voda z rozmrazenej mrazničky. Také bývajú často následky výpadku prúdu v domácnosti so spotrebičmi a vybavením, ktoré potrebujú permanentné pripojenie do elektrickej siete. V posledných rokoch sa však objavujú aj zariadenia, ktoré sa síce dlho ovládali mechanicky, avšak dnes v nich už používatelia môžu využiť elektronické prvky. Ako sa pri výpadku elektriny správa garážová brána, tieniaca technika či vchodové dvere? Všetko zhŕňa nasledujúci článok.
Mechanické odblokovanie garáže
Hlavne v rodinných a bytových domoch môže nastať situácia, keď výpadok prúdu postihne aj priestor garáže. Táka sa to hlavne garážových brán, ktorých pohony sú dnes už štandardne ovládané motoricky s pripojením k elektrickej sieti. A hoci brány nemajú vlastný zdroj napájania, neznamená to, že by sa používateľ z garáže nemohol dostať.
„Bránu možno otvoriť manuálne odblokovaním koľajnice motora. Ide o štandardnú súčasť pohonu a jeho vodiace koľajnice. Ak neexistuje ešte iný vstup do garáže, odporúča sa inštalácia externého núdzového odbloku. Ten sa umiestni do bránového krídla a cez zámok sa pomocou systému oceľového lanka odblokuje koľajnica – podobne, ako v prípade odblokovania z interiéru,“ uviedol Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa zameriava na produkciu garážových brán a tieniacej techniky. Podľa neho je možné používať zariadenie s rôzne dlhým oceľovým lankom v závislosti od výšky brány. „Kľúče k núdzovému odbloku treba mať vždy pri sebe alebo na mieste, kde ich v prípade výpadku prúdu v garáži budeme mať poruke,“ doplnil.
Senzory so záložným zdrojom napájania
Jedným z najefektívnejších spôsobov zabezpečenia domácnosti je jej osadenie pohybovými senzormi, ktoré sú napojené nielen na alarm, ale vďaka systémovému riešeniu aj na bezpečnostné zložky. Pri problémoch s nepozvanými hosťami je tak možné všetko rýchlo a účinne vyriešiť. Pozitívom je aj skutočnosť, že sa tak stane aj v prípade výpadku elektrického prúdu. Jednotlivé pohybové senzory totiž majú vlastný zdroj napájania, ktorý zaistí ich výdrž až niekoľko rokov. Ak nezvaní hostia vniknú práve v čase výpadku prúdu, bezpečnostné systémy o tom používateľa aj príslušné zložky ihneď informujú vďaka špeciálnej SIM karte.
Sofistikovanejšie systémy navyše s používateľom komunikujú aj prostredníctvom telefónu. Pri výpadku prúdu tak zabezpečovací systém túto udalosť ohlási pomocou SMS, čo človek ocení v prípade, že si zmenu v domácnosti buď na prvý pohľad nevšimne alebo sa nachádza úplne mimo domova. Vo finále tak môže predísť aj iným nehodám, napríklad problémom s chladničkou.
Tienenie si pamätá predvoľby ovládača
V prípade tieniacej techniky môže pri výpadku prúdu nastať hneď niekoľko možností. Napríklad pri manuálne ovládaných žalúziách či roletách sa zmena na prvý pohľad nijako neprejaví. Podľa Petra Přichystala sa však používatelia k tomuto riešeniu prikláňajú čoraz menej, radšej uprednostňujú väčší komfort v podobe motorizovaného ovládania, či už prostredníctvom vypínača na stene, diaľkového ovládania alebo cez inteligentný telefón a prvky inteligentnej domácnosti.
„Pri výpadku prúdu zostanú lamely žalúzií či roliet v rovnakej polohe. Na rozdiel od iných zariadení však nehrozí, že by s výpadkom prúdu došlo k vymazaniu predvolieb diaľkového ovládania. Po návrate do normálu ich tak používateľ môže používať ďalej podľa toho, ako je zvyknutý. Problémom nie je ani vetranie pri zatiahnutých lamelách. Hoci má vonkajšia tieniaca technika výborné izolačné vlastnosti, čerstvý vzduch cez ňu v určitej miere do interiéru prejde,“ doplnil Přichystal.
Pri výpadku prúdu je to podobné aj pri špeciálnych senzoroch, ktoré sú súčasťou tieniacej techniky a pomocou ktorých sa žalúzie či rolety automaticky ovládajú podľa poveternostných podmienok a nastavených predvolieb. Senzory sú však spravidla pripojené k rovnakému zdroju napájania ako žalúzie, zároveň sú spárované aj s centrálnym zariadením inteligentnej domácnosti, ktoré tiež vyžaduje pripojenie nielen do elektrickej siete, ale aj k internetu.
Kombinácia mechaniky a elektroniky pri vstupných dverách
Vybavením domácnosti, s ktorým bolo odjakživa späté mechanické ovládanie, sú vstupné dvere. Aj pri nich sa však podobne ako pri tieniacej technike začínajú pomaly objavovať prvky elektronizácie. Čoraz častejšie sa tak možno stretnúť s ovládaním dverí na špeciálny čip či odtlačok prsta. Tieto systémy majú podobne ako pohybové bezpečnostné senzory záložný zdroj napájania, ktorý sa po výpadku prúdu aktivuje. Používatelia to ocenia najmä v krízových situáciách, napríklad pri požiari, keď k obmedzeniu prívodu elektrickej energie často dochádza.
Častým variantom je aj kombinácia klasického spôsobu zamykania s doplnkovým prvkom automatizácie. Do tejto kategórie patria zámky so zamykaním na kľúč, ktoré v prípade, že používateľ dvere zabudne zamknúť, sa s určitým oneskorením zamknú samé. Výpadok elektrického prúdu však na uzavretie dverí vzhľadom na mechanické princípy nemá žiadny vplyv.