Rozprávku deťom prečíta kniha, cudzí jazyk naučí plyšák. Interaktívne hračky nielen bavia, ale aj vzdelávajú
12. 03. 2015 - redakcia
Ponuka hračiek v dnešných hračkárstvach je obrovská a noviniek neustále pribúda. Odborníci sa zhodujú, že najväčší zmysel má investovať do hračiek, ktoré deti rozvíjajú a niečo ich učia, teda do takzvaných interaktívnych hračiek. Tieto hračky sú navrhnuté tak, aby dieťa mohlo pri hraní rozvíjať jemnú motoriku, sluch, hmat, ale napríklad aj logické myslenie. Ako je ale možné poznať, čo má zmysel kupovať a čo sú zbytočne vyhodené peniaze, objasníme v nasledujúcom článku.
Podľa odborníkov je v prvej rade dôležité vždy vyberať hračky s ohľadom na vek dieťaťa. Výrobcovia už v dnešnej dobe väčšinou vyvíjajú svoje produkty v spolupráci s vývojovými psychológmi, pediatrami a inými odborníkmi. Odporúčaná veková hranica značená na obaloch v prípade kvalitného výrobku zodpovedá schopnostiam detí v danom období, preto im nemá zmysel kupovať hračky určené pre inú vekovú kategóriu.
Bezpečnosť na prvom mieste
Približne tri mesiace po narodení dieťa začína javiť záujem o svet, v ktorom žije, a snaží sa s ním zoznámiť. Pre normálny vývoj je preto dôležité, aby v tomto období mali dojčatá dostatočný prísun podnetov vo svojom okolí. Pamätať musíme najmä na to, že v prvom roku života dieťa získava najviac informácií z okolia pomocou zraku a hmatu. „Investovať sa oplatí hlavne do jednoduchších hračiek výrazných farieb a kombinácií materiálu, pretože dieťa v danom období javí záujem predovšetkým o štruktúru hračky, jej chuť a zvuk, ktorý vydáva,“ vysvetľuje Lukáš Fiala z internetového obchodu s detským tovarom Funbaby.cz. „Vzhľadom k tomu, že deti v tomto období rady strkajú všetko do úst, mali by sme sa uistiť, že kupujeme hračky zo zdravotne neškodných materiálov, bez ostrých hrán a dostatočne veľké, aby ich deti nemohli vdýchnuť či prehltnúť,“ dodáva Fiala.
Deti od jedného roku sa už rady pohybujú a premiestňujú veci z miesta na miesto. Ocenia preto hračky, ktoré im umožnia rozvíjať ich pohybové schopnosti. Ideálnym darčekom sú v tomto období napríklad interaktívne odrážadlá, ktoré zlepšujú koordináciu, ale zároveň sú vybavené rôznymi klaksónmi a tlačidlami, takže dieťa stimulujú. Hoci to môže byť pre rodičov niekedy psychicky náročné, deti multifunkčné odrážadlá obvykle milujú, pretože kombinujú pohyb so zvukom, často dokonca blikajú a svietia.
Rozkladacie stoly zabavia aj viac detí zároveň
Pre rozvoj hudobného sluchu, reči, ale aj zlepšenia jemnej motoriky je možné deťom zadovážiť aj interaktívne hracie pulty či stolíky, ktoré ponúkajú mnoho aktivít a je len na fantázii dieťaťa, na čo všetko ich využije. Interaktívne stolíky či pulty kombinujú niekoľko rôznych hračiek, ktoré je možné často vytiahnuť a dať na zem. Dieťa si tak napríklad môže vytiahnuť piano či iný hudobný nástroj, ktorý býva mnohokrát súčasťou, ale zároveň je možné ho bezpečne uložiť naspäť po tom, ako sa dieťa zahrá. Ďalšou z výhod interaktívnych stolíkov a pultov je, že sa s nimi môže hrať niekoľko detí zároveň.
Namiesto rodičov prečíta rozprávku interaktívna kniha
Pre deti v predškolskom veku existuje nespočetné množstvo plyšových hračiek, ktoré simulujú domácich miláčikov, alebo hovoria. A to nielen slovensky, ale často aj v cudzom jazyku. Pre malých čitateľov obchody zasa ponúkajú interaktívne knihy doplnené elektronickými ceruzkami, ktoré dieťaťu zvládnu predčítať text a umožňujú mu lúštiť rôzne kvízy a ovplyvňovať obsah knihy. Medzi hity uplynulých rokov tak patria najrôznejšie typy interaktívnych tabletov. „Interaktívne hračky by sme všeobecne mali vyberať s ohľadom na konkrétne dieťa a jeho záujmy. Oplatí sa poradiť sa pri nákupe s odborníkom, ktorý odporučí testované a osvedčené hračky. Vždy ale musíme mať na pamäti, že ani tá najlepšia hračka nenahradí dieťaťu pozornosť a čas rodičov,“ uzatvára Lukáš Fiala.